Live

March

    
Thu 26
Fri 27
Sat 28
Sun 29
Private Event

Private Event

5:30 pm

Mon 30
Private Event

Private Event

5:00 pm

Tue 31
    

April

   
Wed 01
Thu 02
Fri 03
J Boog

J Boog

Inna Vision

Westafa

8:30 pm

Sat 04
Sun 05
Mon 06
Tue 07
Wed 08
Spyro Gyra

Spyro Gyra

7:30 pm

Thu 09
Fri 10
Maxi Priest

Maxi Priest

10:00 pm

21 and Over

Sat 11
Setup Shop Volume 2 Tour

Ghetto Youths International Presents

Setup Shop Volume 2 Tour

8:00 pm

Sun 12
Mon 13
Tue 14
Eliane Elias

Eliane Elias

7:30 pm

Wed 15
Private Event

Private Event

12:00 pm

Thu 16
Private Event

Private Event

6:00 pm

Fri 17
Chaise Lounge

Chaise Lounge

8:30 pm

Sat 18
Private Event

Private Event

7:00 pm

Sun 19
Heart by Heart

Heart by Heart

7:30 pm

Mon 20
James McMurtry

James McMurtry

Max Gomez

7:30 pm

18 and Over

Tue 21
Wed 22
Ryan Montbleau

Ryan Montbleau

Floodwood

7:30 pm

Thu 23
Fri 24
Sat 25
Vienna Teng

Vienna Teng

The Bollands

8:30 pm

Free Late Night Music in The Loft with 19th Street Band

Free Late Night Music in The Loft with 19th Street Band

10:30 pm

Free

Sun 26
Mon 27
Tue 28
Private Event

Private Event

10:00 am

Wed 29
Thu 30
  

May

     
Fri 01
Sat 02
Sun 03
Mon 04
Tue 05
Wed 06
Thu 07
Griffin House

The Brindley Brothers and The Hamilton present

Griffin House

7:30 pm

Fri 08
Sat 09
Sun 10
Mon 11
Private Event

Private Event

6:00 pm

Tue 12
Dr. John Cooper Clarke

Dr. John Cooper Clarke

7:30 pm

Wed 13
Private Event

Private Event

6:00 pm

Thu 14
Fri 15
Mandolin Orange

Mandolin Orange

8:30 pm

Sat 16
Sun 17
Mon 18
Tue 19
Wed 20
Thu 21
Fri 22
World Party

World Party

David Duffy

8:30 pm

Sat 23
Sun 24
Mon 25
Tue 26
Wed 27
Thu 28
Fri 29
Bonerama

Bonerama

Mike Zito

8:30 pm

Sat 30
Private Event

Private Event

7:00 pm

Sun 31
      

June

 
Mon 01
Tue 02
Wed 03
Thu 04
Fri 05
The SteelDrivers

The SteelDrivers

8:30 pm

Sat 06
Sun 07
Mon 08
Tue 09
Private Event

Private Event

6:00 pm

Wed 10
John Scofield Uberjam Band featuring Andy Hess, Avi Bortnick, and Tony Mason

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

John Scofield Uberjam Band featuring Andy Hess, Avi Bortnick, and Tony Mason

7:30 pm

Thu 11
Paquito D'Rivera Quintet

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

Paquito D'Rivera Quintet

Special Guest Edmar Castenada

7:30 pm

Fri 12
The Bad Plus Joshua Redman

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

The Bad Plus Joshua Redman

8:30 pm

Sat 13
Jack DeJohnette Trio featuring Ravi Coltrane and Matthew Garrison

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

Jack DeJohnette Trio featuring Ravi Coltrane and Matthew Garrison

7:30 pm

Jack DeJohnette Trio featuring Ravi Coltrane and Matthew Garrison

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

Jack DeJohnette Trio featuring Ravi Coltrane and Matthew Garrison

10:30 pm

Sun 14
Stanton Moore Trio / Charlie Hunter Trio w/ Bobby Previte and Curtis Fowlkes

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

Stanton Moore Trio / Charlie Hunter Trio w/ Bobby Previte and Curtis Fowlkes

7:30 pm

Mon 15
An Evening with Snarky Puppy

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

An Evening with Snarky Puppy

8:00 pm

Tue 16
An Evening with Snarky Puppy

Co-presented by DC Jazz Festival and The Washington Post

An Evening with Snarky Puppy

8:00 pm

Wed 17
Thu 18
Fri 19
Sat 20
Carbon Leaf

Carbon Leaf

Marie Miller

8:30 pm

Sun 21
Mon 22
Tue 23
Wed 24
Thu 25
HONEYHONEY

HONEYHONEY

7:30 pm

Fri 26
Sat 27
Sun 28
Mon 29
Tue 30
    

July

   
Wed 01
Thu 02
Fri 03
Sat 04
Sun 05
Mon 06
Tue 07
Wed 08
Thu 09
Fri 10
Sat 11
Sun 12
Mon 13
Tue 14
Wed 15
Thu 16
Eilen Jewell

The Brindley Brothers and The Hamilton Live Present

Eilen Jewell

Dietrich Strause

7:30 pm

Fri 17
Sat 18
Sun 19
Mon 20
Tue 21
Wed 22
Thu 23
Fri 24
Sat 25
Sun 26
Mon 27
Tue 28
Wed 29
Thu 30
Fri 31
Bombino

Bombino

8:30 pm